23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

M&J Industries solgt til kapitalfond

Dansk Kapitalanlæg har købt yderligere 36 % af aktierne i M&J Industries A/S og har dermed sikret sig majoriteten i selskabet, der samtidigt fejrer 150 års jubilæum.

I 2004 købte Dansk Kapitalanlæg 20 % af aktierne som del af et planlagt generationsskifte, der skulle være med til at sikre kontinuitet med fastholdelse og overførsel af viden til en ny ledelse. I dag er den sidste del af generationsskiftet faldet på plads. Generationsskiftet indebærer, at Kim Buchwald tiltræder som ny administrerende direktør og samtidig bliver medejer. Per Kristensen fortsætter i ledelsen af selskabet og i ejerkredsen og udtaler:

- Jeg glæder mig til det fortsatte samarbejde med Dansk Kapitalanlæg og Kim Buchwald. M&J er nu klar til at gennemføre den næste vækstfase, som stiller store krav til udvikling af forretningen og risikovillige investeringer i udbygning af en international organisation og potentielle opkøb.

Den nye ejerkreds bliver Dansk Kapitalanlæg med 56 % af aktierne, Per Kristensen med 35 %, Hans Schmidt Rasmussen med 5 % og den nye administrerende direktør, Kim Buchwald, med 4 %.

Kilde: Dansk Kapitalanlæg –

http://www.dankap.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125