23948sdkhjf

Stålkommentar: Kun en langsom bedring i markedet i Europa

Det europæiske marked for rustfri stål spås et fald i efterspørgslen i 2013 før en stigning i 2014.
Efterspørgsel: I begyndelsen af 2013 forblev markedet for rustfri stål i Europa forholdsvis presset. Særligt efterspørgslen fra slutbrugere viste kun små livstegn. En stimulering kan kun komme udefra, da den økonomiske situation i Syd- og Vesteuropa fortsat er katastrofal.

En begyndende bedring i Asien (hovedsageligt Kina) og en fortsat styrke i Nordamerika udgør det største håb for europæiske producenter af halvfabrikata.

Første kvartal er normalt tiden for at genopbygge lagre. Det nylige fald i Ni-priserne bragte i stærk erindring, at udsving stadig kan vinde over skræmte grossister.

Værkerne: De økonomiske resultater i fjerde kvartal 2012 var meget skuffende. Svagere basispriser sammenholdt med lavere mængder medførte store tab for stort set alle europæiske værker (stangstål såvel som plader).

Som følge deraf annoncerede Aperam i januar en stigning i basisprisen på 50 euro/t, men det udestår stadig at få påvist, om markedet accepterer det.

Februars korrektion i Ni-prisen fører til et lavere legeringstillæg i marts. Derfor er alt håb nu for en bedring fra april, som ofte har været måneden, hvor udviklingen er vendt.

Der vil ske større ændringer i det europæiske produktionssystem, da Outokumpu er i færd med at nedtrappe produktionen på smelteværket i Krefeld, Tyskland, og samtidig øger produktionen i Tornio, Finland.

Aperam har meldt sig som interesseret i at købe AST i Terni, Italien. Det forlyder i den italienske presse, at to større italienske AST-kunder, Marcegaglia og Arvedi, måske er potentielle partnere i den handel. Denne konsolidering ville helt klart være et skridt i den rigtige retning i Europa, men det vides stadig ikke, om Bruxelles giver sin billigelse.

Prognose 2013: SMR forventer for 2013 et fald i efterspørgslen på 1 procent (samlet for alle produkter), før det europæiske marked oplever en bedring i 2014.

Noget tyder på, at markedssituationen i de seks ”Damstahl-lande” vil være bedre end i resten af Europa, da de består af overvejende eksportorienterede økonomier, inklusive Tyskland, Sverige, Danmark, Holland og Slovenien.

Markeder med negativ vækst i 2013 tæller lande som fx Italien, Spanien, Portugal, Grækenland og måske også Frankrig.

Forbrugsgoder (inklusive bilindustrien) vil fortsat være under pres gennem hele året, mens efterspørgslen fra bygge- og anlægssektoren vil være stigende. Den meget vigtige sektor for procesudstyr starter året svagt, men her forventes en betydelig bedring efter sommer, da antallet af projekter, der skal igangsættes i 2014 inden for den kemiske og petrokemiske industri, overstiger 2013 (hvilket øger efterspørgslen efter rustfri stål mindst seks måneder før ibrugtagning).

Kina og Taiwan: Kinesiske plade- og båndstålsværker øgede indsatsen for eksport efter et (midlertidigt) fravær i markedet. Europa synes dog ikke at være deres topprioritet for øjeblikket.

Til gengæld er de taiwanske værker og servicecentre lige nu aggressive på priser i Europa.

Kilde: Damstahl - http://www.damstahl.dk

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095