23948sdkhjf

Rekordoverskud hos Broen-Lab

2022 endte med et overskud før skat på 33 mio. kr. hos Broen-Lab. Dermed var der tale om mere end en firedobling fra 7,49 mio. kr. året før. Det skriver Fyens.dk.

- Det en tilfredsstillende udvikling, vi har været igennem. Broen-Lab har i 2022 videreført de gode takter fra 2021, hvor vi via en fokuseret salgsstrategi i endnu større udstrækning er lykkedes med at udvide vores markedsandele i stort set alle regioner, skriver salgsdirektør Nicky Berg i en mail til Fyens.dk.

Den stigende inflation og eskalerende råvarepriser har Broen-Lab blandt andet tacklet gennem optimering af indkøb, produktion og interne processer.

Salgsdirektøren har også store forventninger til de kommende år, hvor man blandt andet har flere produktudviklingsprojekter i gang, blandt andet inden for forretningsområdet nødbruser-løsninger.

Broen-Lab blev i januar 2022 overtaget af den amerikanske koncern LI Enterprises Group. Daværende administrerende direktør, Henning Nicolajsen, trådte sidenhen tilbage for i stedet at blive bestyrelsesformand, og overlod den daglige ledelse af Broen-Lab til et trekløver bestående af salgsdirektør Nicky Berg, driftsdirektør Torsten Kjeldsen og økonomidirektør Xin Zhuo.

Broen-Lab A/S
Regnskabsår 2022 2021
Valuta Mio. kr. Mio. kr.
Bruttofortjeneste 101,1 81,3
Resultat af primær drift 33,3 7,7
Resultat før skat 33,1 7,5
Årets resultat 22,0 5,8
Balancestatus 154,7 152,0
Egenkapital 111,3 85,5
Antal ansatte 72 70
Kilde: CVR

Artiklen er en del af temaet Regnskab.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Derfor blev ny investor inviteret inden for hos Weldingdroid
Nyt om navne: Lemvigh-Müller henter ny indkøbsdirektør for stål
Siemens Gamesa vil gentænke leverandørkæderne
Topsoe har brugt 80 millioner på gasnødplan: Det er en billig forsikring
Ingeniørvirksomhed går sammen med enzymgigant og skaber nyt uddannelsesforløb om automation
Andre Nordiske Medier
Electronic Supply DK
Building Supply DK
Food Supply DK
Jern & Maskinindustrien
Søfart
PlastForum DK

Send til en kollega

0.109