23948sdkhjf

Jensen Group opruster i millionhandel

Jensen Group, der producerer industrivaskemaskiner, har indgået et joint venture, hvor man køber 49 procent af aktierne i det japanske selskab Inax Corporation.

Inax Corporation producerer kraftigt udstyr til vaskeribranchen i Japan og er ejet af industrikoncernen Miura, der som betaling for afståelsen af aktierne får en ejerandel på 20 procent i Jensen Group.

Transaktionen gør Jensen Group til nøglepartner for Inax, og Miura bliver næststørste aktionær i Jensen Group.

- Sammen vil vi være i stand til at styrke vores allerede stærke markedsposition i Japan med højteknologiske produkter fra Jensen. Vi vil være i stand til at accelerere vores vækst og tilbyde de mest effektive løsninger til vores kundebase, siger David Miyauchi, CEO hos Miura, i en pressemeddelelse.

- Vi startede vores Go East-strategi for længe siden. Dette joint venture er kulminationen på mange års hårdt arbejde og dedikation. Vi har altid villet være markedsleder i Japan, som er højteknologisk drevet og et af de største heavy duty-markeder i verden, siger Jesper M. Jensen, CEO for Jensen Group.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Derfor blev ny investor inviteret inden for hos Weldingdroid
Nyt om navne: Lemvigh-Müller henter ny indkøbsdirektør for stål
Siemens Gamesa vil gentænke leverandørkæderne
Topsoe har brugt 80 millioner på gasnødplan: Det er en billig forsikring
Ingeniørvirksomhed går sammen med enzymgigant og skaber nyt uddannelsesforløb om automation
Andre Nordiske Medier
Electronic Supply DK
Building Supply DK
Food Supply DK
Jern & Maskinindustrien
Søfart
PlastForum DK

Send til en kollega

0.203