23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Aluwind påvirket af vigende efterspørgsel

Alligevel blev det til pæn vækst i både bruttoresultat og overskud hos den fynske producent af aluminiums-komponenter til vindmølleindustrien.

I 2010/2011 steg det samlede bruttoresultat med 15,6 mio. kr. til 49,8 mio. kr. Samtidig blev overskuddet før skat mere end fordoblet fra 3,9 mio. kr. til 8,9 mio. kr.

- Aluwind har i regnskabsåret oplevet en forsinket effekt af finanskrisen med vigende efterspørgsel og samtidig et år, hvor udsvinget i aktiviteten har været større, end det vi hidtil har set, skriver Aluwind i sit årsregnskab.

Til gengæld kan Aluwind melde om gode takter i det amerikanske datterselskab Aluwind USA, der i 2010/2011 for alvor trådte ud af etableringsfasen og over i serieproduktion.

- Det amerikanske vindmarked var i starten af regnskabsåret stadig svagt, men herudover har vi også været mere udfordret af kulturelle forhold end først ventet, skriver Aluwind i sit årsregnskab.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.144|instance-web01