LO-formanden havde mange rosende år til Treco, som han aflagde besøg efter tip fra lokale tillidsfolk.
- Det er tydeligt, at her føler ledelse og ansatte et fælles ansvar for virksomheden og hinanden. Det er noget af det, den danske model bygger på, og som vi skal bevare, sagde Harald Børsting til Nordjyske Stiftstidende i forbindelse med besøget.
AnnonceTilbage på før-kriseniveauSammen med to af Trecos ledere, en række repræsentanter for medarbejderne og repræsentanter for de lokale fagforeninger i Viborg og Vesthimmerland blev Harald Børsting vist rundt på virksomheden og efterfølgende budt på lyserød kage.
AnnonceMedejer af Treco, Per Therkildsen, kunne samtidig berette, at Aalestrup-virksomheden nu er tilbage på niveauet fra før krisen. Det betyder, at omsætningen ligger på ca. 80 mio. kr. og overskuddet på ca. 5 mio. kr.
AnnonceUdover Treco var Harald Børsting også på besøg hos Scandi Byg i Løgstør, Købmandsgaarden i Gundersted, der beskæftiger udviklingshæmmede samt på jobcenteret i Aars.
Annonce Annonce
