23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

KH-Microflex solgt

Den fynske virksomhed bliver nu en del af Glunz & Jensen gruppen.

Den danske producent af trykkerimaskiner, Glunz & Jensen, har købt 67 % af aktierne i teknologivirksomheden KH-Microflex for kontant 20,3 mio. kr.

Overtagelsen sker pr. 1. september 2011. Sælgere af KH-Microflex er hovedaktionær Søren Juul Jørgensen sammen med Knud Aage Hansen og Jesper Cort Banke.

Vil købe resten af aktierne

Aktionærgruppen i KH-Microflex vil fortsat være ejer af de resterende 33 % af aktierne i. Ligeledes fortsætter Søren Juul Jørgensen som direktør for selskabet.

Samtidig har Glunz & Jensen indgået en forpligtende aftale med mindretalsaktionærerne i KH-Microflex om at købe deres aktier. Købsforpligtelsen er gældende frem til 31. december 2016 for 22 % af aktierne og frem til 31. maj 2017 for 11 % af aktierne.

KH-Microflex udvikler, producerer og distribuerer udstyr til fremstilling og positionering af flexo-plader og -sleeves globalt til emballageindustrien, både i eget navn og som OEM-produkter primært til Dupont-koncernen. KH-Microflex, som har 27 medarbejdere, er beliggende i Ringe på Fyn. Virksomheden havde i 2010 en omsætning på 27,9 mio.kr. og et resultat før renter og skat på 5,2 mio.kr.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web04