23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Stadig håb for Brdr. Jørgensen Components

Annonce

I sidste uge blev Brdr. Jørgensen Components erklæret konkurs ved Skifteretten i Holstebro.

Siden har kurator Flemming Bastholm fra advokatselskabet Horton arbejdet på, hvad der skal ske med konkursboet.

- Vi arbejder på højtryk med de forskellige kontakter, vi har. Der er flere, der har henvendt sig om virksomheden, og det er det, vi er ved at afdække nu, siger Flemming Bastholm til Metal Supply.

Annonce

Han forklarer dog, at det endnu er for tidligt at sige, om aktiviteterne kommer op at køre igen i et nyt selskab, og hvor mange af de godt 25 arbejdspladser, der i givet fald kan reddes.

Annonce

- Udgangspunktet er, at vi prøver at få solgt det som et samlet hele, understreger han.

Han tør dog ikke sige, hvornår fremtiden for konkursboet er på plads.

- For det første er det spørgsmålet om, at folk skal have noget indsigt i virksomheden, og så er der er et forhandlingsforløb, forklarer Flemming Bastholm.

Annonce

Normalt har kurator 14 dage fra konkursdatoen, inden medarbejderne skal opsiges, men Flemming Bastholm tør ikke sige, om der er en afklaring inden for den tidsperiode.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|instance-web04