23948sdkhjf

Stålindustrien har fået en ny bibel

Stålgrossisten Damstahl er blevet bogudgiver. Skanderborg-virksomhedens korrosionsekspert Claus Qvist Jessen har nedfældet en del af sin viden i bogen ”Rustfrit stål og korrosion”.
Danmarks eneste stand-up-stålekspert Claus Qvist Jessen fra Damstahl var tirsdag i centrum, da sløret for hans bog ”Rustfrit stål og korrosion” blev løftet i Skanderborg.

- Det er en mærkedag for Damstahl, begyndte stålgrossistens administrerende koncerndirektør Michael Sthaalros, og fortsatte:

- Dette er en 372 sider tyk bog med røverhistorier fra det virkelige liv. Indholdet er ligeså uforgængeligt, som det rustfri stål, når det behandles ordentligt.

Stål er ikke bare stål
Det virkelige liv er de mange år Claus Qvist Jessen har tilbragt i stålbranchen. Han er uddannet kemiingeniør og har en ph.d. Udover årene hos Damstahl har han blandt andet brugt sin viden om rustfri stål og korrosion hos Force og Cleanodan (nu Steel-Tech).

- Der er mange myter om rustfri stål. En af dem er, at bare man bruger rustfri stål, så sker der ingen ulykker, startede hovedpersonen selv med at slå fast.

Men den holdning har skabt mange ulykker i dansk industri. Rustfri stål er i virkeligheden en familie af fem forskellige typer, og valget skal ske ud fra det formål, stålet skal bruges til, hvilken efterbehandling det skal have, ligesom der selvfølgelig også er et økonomisk aspekt.

Korrosion er stålets fjende nummer et
Vælger man forkert, er der risiko for at stålet korroderer, og så finder kunden ud af, at rustfri stål slet ikke er rustfri, når det kommer til stykket. Og her har Claus Qvist Jessen hjulpet masser af kunder igennem årene.

- Kunder har ingen sans for humor – de kan ikke se det spændende i et korrosionsangreb, lød det fra Claus Qvist Jessen i vanlig humoristisk stil, der selv ikke kan gå forbi en rusten cykel uden at stoppe op og kigge nærmere på den.

Men de mange bommerter kan nu komme andre til gode, for en ganske pæn del af dem har Claus Qvist Jessen samlet i bogen, hvor han ligeledes gennemgår de forskellige former for korrosion, der eksisterer og endnu vigtigere, hvordan man forebygger, at det sker.

Et opslagsværk
Bogen bygger dels på de foredrag, Claus Qvist Jessen holder i Damstahl-regi, dels på de mange rådgivningsopgaver han har haft og sidst, men ikke mindst på lærebøger, han tidligere har skrevet om emnet.

Målgruppen er smede, håndværkere, teknikere, vvs’ere, studerende og andre, der har stålet i hånden til hverdag. Til gengæld er ingeniører kun en sekundær målgruppe, og bogen er helt bevidst skrevet i et letforståeligt sprog.

Bogen er et opslagsværk med hurtig adgang til de oplysninger, man lige står og mangler om typer og anvendelse af rustfri stål, styrke og hårdhed, hvad der nedbryder stålet, bearbejdning og sidst med ikke mindst gode råd til at udbedre skader.

Læs mere om bogen på Damstahls hjemmeside eller læs et uddrag af bogen som PDF her .
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125