23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lyse udsigter for Siemens’ energiaktiviteter

Det tyske industrikonglomerat forventer stigende ordreindgang på energiområdet i fjerde kvartal.

I tredje kvartal har Siemens oplevet en positiv udvikling i ordreindgangen, og det ventes at fortsætte i fjerde kvartal. Specielt koncernens energi-division ser lyst på fremtiden:

- I energi-sektoren forventes den positive trend fra tredje kvartal i regnskabsåret 2010 at fortsætte i fjerde kvartal. Derfor vil mængden af nye ordrer i fjerde kvartal formentlig ligge betragteligt over det sammenlignelige niveau på 6,5 mia. euro fra året før, primært på grund af ordrer inden for fossile brændsler og vedvarende energi, skriver Siemens i en pressemeddelelse.

I alt forventes omsætningen i energidivisionen at ende på samme niveau som fjerde kvartal 2009, og overskuddet ventes at blive en smule mindre.

For hele koncernen ventes en ordreindgang i fjerde kvartal på 20,1 mia. euro med en omsætning på 18,9 mia. euro.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.193