Firmaet Demo Maskindesign har valgt at satse på en udvidelse af egen produktion af automatiske blæsekabiner til bl.a. glas- og korundblæsning. Aktiviteter, der kører sideløbende med salg af kabiner samt affedtnings- og ultralydsanlæg.
Show room og testkørsel af automatikkenDemo Maskindesign har i deres nye lokaler også bygget et showroom, hvor der vil blive opstillet flere typer automatiske kabiner. Her kan man efter aftale besigtige, hvordan de automatiske blæsekabiner arbejder, og evt. få kørt test af egne produkter.
Kundetilpassede anlæg – fra små dimser op til 2 tons- Gennem årene har vi bygget mange automatiske anlæg, og referencelisten tæller alt fra automatisk blæsning af små metal- eller plastikkomponenter over dækplader til mobiltelefoner, radiokomponenter, lange kabler og op til store emner som skibsventiler på 2 tons, fortæller Hans Koch, som er indehaver af Demo Maskindesign.
Glinsende eller matte overfladerI dag handler det ofte om et ganske bestemt look på overfladen og kunder kommer tit med et specifikt krav til, at emnet skal have et mat eller poleret udseende eller måske en helt bestemt glans eller ruhed. Demo Maskindesign kan rådgive og hjælpe med at finde frem til både hvilket blæsemiddel der skal anvendes, samt blæsetryk og afstanden til emnet.
Fuldstændig ensartet overfladeI de automatiske kabiner, som Demo Maskindesign bygger, bliver der monteret netop det antal automatiske blæsepistoler, der findes nødvendige for at dække hele produktet og alle vinkler. Måske ønskes der kun blæsning af delpartier på emnerne, og det kan firmaet også hjælpe med.
Det handler kun om at finde den rette tekniske løsning på hvordan emnet eller produkterne skal håndteres, fortæller firmaet.
Kilde: Pressemeddelse fra Demo Maskindesign –
http://www.demomaskindesign.dk