23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

HI 2009: Universal Robots gør robotteknologi tilgængelig for alle

På HI 09 i MCH Messecenter Herning præsenterer Universal Robots i Odense industrirobotter, som blandt andet er kendetegnet ved at være fleksible, lette at anvende og prismæssigt overkommelige.

Den fynske virksomhed har udviklet en fleksibel og prisgunstig robotarm - UR-6-85-5-A - der kan bruges alle de steder i industrien, hvor traditionelle robotter er for store, dyre, larmende eller ufleksible.

Med en vægt på under 18 kilo er det let at flytte rundt med robotten, hvis brugervenlige software gør det nemt for medarbejderne selv at omstille robotten til nye opgaver. Robotten er udviklet ud fra den tanke, at den skal skabe værdi så hurtigt som muligt. Derfor kan den indgå i produktionen fra dag et – uden besværlig opstilling eller installation.

Den lille robot kan bruges af alle tekniske medarbejdere i produktionsvirksomheder. I henhold til gældende regler må robotten være i drift uden afskærmning. I modsætning til andre robotter på markedet bruger robotarmen meget lidt strøm, lige som den støjer langt mindre end større og dyrere robotter.

Robotten bliver leveret med alt, der skal bruges til at programmere den. Den unikke grafiske brugerflade gør programmeringen let - og gør roboteksperter overflødige. Hvis man køber robotten med et tilpasset værktøj, kan den være i drift få timer efter, at man har modtaget den.

Da robotten er modulopbygget, er den let og hurtig at reparere, hvis noget skulle gå i stykker. Dermed bliver downtiden i produktionen kun af kort varighed.

Kilde: Universal Robots - http://www.universal-robots.com

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078