23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hydro taber millioner – hver dag

Den norske aluminiumsproducent styrer mod et stort underskud i 2009 – derfor har man valgt at skære yderligere i produktionen.

Pengene fosser bogstaveligt talt ud af kassen hos norske Hydro. I 2008 skulle verdens aluminiumsproducenter have 2.200 dollars per ton for at balancere – i denne uge blev råaluminium handlet til 1.400 dollars per ton på børsen i London. Det rammer naturligvis også Hydro, og selv om kommunikationsdirektør Halvor Molland ikke vil oplyse størrelsen på tabene, erkender han, at den norske aluminiumsproducent for øjeblikket taber penge. Det skriver DN.no.

- Det stemmer, at vi har anlæg, som ikke tjener penge i dag, siger han til DN.no.

De lave priser ventes dog ikke at få den store indflydelse på Hydros 2008-regnskab. Aluminium sælges som regel på tremåneders kontrakter, og prisfaldet kom tilpas sent i 2008. Til gengæld kan konsekvenserne for alvor mærkes i 2009, og derfor er Hydro nu i gang med omfattende nedskæringer i produktionen.

I alt skærer Hydro nemlig 10 % af produktionen svarende til 170.000 tons aluminium. Senest har man valgt at skære yderligere 25 % af produktionen væk på koncernens anlæg i Husnes i det sydlige Norge.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.071