23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Året der gik: Der blev købt op

Virksomheder skiftede ejer i stor stil i 2016, og flere markante virksomheder kom på nye hænder.

Det var en af de helt store handler, der blev gennemført i oktober, da GE overtog den danskbaserede vingeproducent LM Wind Power: Industrigigant køber LM Wind Power.

Danfoss havde også den store tegnebog fremme, da man i juli overtog den hæderkronede familievirksomhed Sondex: Danfoss på dansk opkøb.

En anden historisk virksomhed blev solgt i oktober. AAOSteel har kæmpet med økonomien i de seneste år, men nu er virksomheden kommet på nye hænder: AAOSteel solgt.

I Thisted havde Cimbria gennem et stykke tid været til salg, og i juni slog amerikanske Agco til og købte virksomheden: Cimbria solgt.

Også Cabinplant kom på amerikanske hænder, da den fynske virksomhed i september blev overtaget af industrikoncernen CTB: Amerikanere køber Cabinplant.

Og vi bliver i det fynske, hvor Jorgensen Engineering i november blev købt af svenske Xano: Jorgensen Engineering solgt.

Også andre opkøb gav genlyd i branchen. Her er et par af de andre historier, som Metal Supply bragte:

Nye ejere og ny direktør hos Rool Steel

Wila fusionerer med kollega

To maskinfabrikker er blevet til en

Tidligere ejer køber Danish Aerotech-konkursbo

J. Hvidtved Larsen solgt

SH Group køber op

KJV køber kollega

Linatech får ny ejer

Nassau Door solgt

Sanistål sælger datterselskab og opjusterer

Exhausto er solgt

Nye ejere hos Dansk Rustfri A/S

Hydra-Grene bliver endnu større

Blaaholm A/S køber robotvirksomhed

Saab køber dansk virksomhed

Italienere overtager bid af Kongskilde

Hosta køber fabrik

Multicut køber underleverandør

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109