23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bast & Co. starter ny CNC-virksomhed

Vejle-virksomheden, der reparerer og servicerer værktøjsmaskiner, starter en helt ny virksomhed, der udelukkende fokuserer på CNC-styringer af fræsere, drejecentre og specialmaskiner.

I bestræbelserne på at øge effektiviteten i deres servicering af værktøjsmaskiner satser Bast & Co. nu også på den elektriske og styringsmæssige del af maskiner.

Den vejlensiske virksomhed har siden 1993 repareret, vedligeholdt og renoveret alle typer værktøjsmaskiner. Efterspørgslen på udskiftning, omprogrammering og installation af CNC-styringer har været stigende, hvorfor Jens Hansen, direktør og medejer i Bast & Co., nu opretter en selvstændig virksomhed ved navn BastCnc.dk ApS, der skal drives parallelt med den nuværende. To teknikere er allerede ansat, og ambitionen er, at virksomheden hurtigt skal fuldtidsbeskæftige fire-fem mand.

– Vi har indtil nu skullet hive samarbejdspartnere ind for at kunne levere den fulde pakke med reparation og udskiftning af CNC-styringerne. Med den nye virksomhed og to nye, erfarne CNC-teknikere til at drive den, kan vi endnu mere effektivt varetage alle de krav, som moderne virksomheder i jern- og maskinindustrien har til driftssikkerhed og produktivitet i deres maskinpark, siger Jens Hansen.

Mange kunder i udlandet

De to teknikere i BastCnc.dk står klar til at rykke ud, når en kundes CNC-maskine bryder ned, men det meste af deres tid kommer til at gå med at udskifte gamle styringsenheder med nye, der er lettere at programmere – hovedsageligt fra producenterne Heidenhain og Siemens.

Bast & Co. har mange internationale kunder, som for eksempel Danfoss og Grundfos, og en stor del af arbejdet for det nye selskab kommer derfor ligeledes til at foregå uden for landets grænser.

– Omkring halvdelen af vores CNC-opgaver vil være for kunder i Danmark. Derudover er det særligt Norge, Tyskland og Polen, der er vores vigtigste markeder, fortæller Jens Hansen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web04