23948sdkhjf

Stålkommentar: De første tegn på forår?

Vigtige markedsindikatorer peger lige nu i den rigtige retning - om end ganske svagt.
Markedet:
De dårlige nyheder først. Det tyske marked for rustfri stål, som er det største i Europa, har lige nu tabt momentum, og seneste PMI (indkøbschefindeks) efterlader ikke tegn på nogen ændring de kommende måneder. Årsagen er, at Tyskland er det land, som er mest afhængig af svage eksportmarkeder som for eksempel Kina. Derudover har Tyskland den højeste eksponering for investeringsgoder, som i øjeblikket er det "svage punkt" i markedet for rustfri stål.

Signaler fra andre europæiske markeder (herunder det store italienske marked) samt tidlige indikatorer fra nikkel og rustfri stålskrot retfærdiggør dog en vis fornemmelse af forår. Markedet synes at have nået sit lavpunkt i februar/marts. Værkerne rapporterer om stigende ordreindgang og leveringstider, der er (lidt) længere nu end for en måned siden.

Forbrugsvarer, herunder bil- og byggesektoren er lige nu de stærke kræfter for det rustfri stålmarked.

Legeringstillæg:
Legeringstillægget for marts faldt igen som følge af nikkelprisens yderligere skred i februar.

For kvalitet 304 (1.4301) har Outokumpu, Acerinox og Aperam nedjusteret marts måneds legeringstillæg til 734-827 euro/ton, hvilket er et fald på cirka 5-6 procent fra ca. 779-872 euro/ton i februar 2016.

Marts måneds tillæg for kvalitet 316 (1.4401) blev sat til 1.039-1.134 euro/ton, svarende til et lignende fald på 5-6 procent fra 1.103-1.189 euro/ton i februar 2016.

Byggeri og anlæg:
Ifølge Eurostat steg produktionen i anlægssektoren i EU28 i december 2015 med 1,4 procent år-til-år efter justering for sæsonudsving. Bag denne stigning ligger en tilbagegang inden for bygningsanlæg/privatbyggeri på 0,5 procent og en stigning i anlægsarbejde på 2,6 procent.

Den gennemsnitlige anlægsproduktion for hele året 2015 steg med cirka 0,8 procent år-til-år i EU28.

De største stigninger i december 2015 var i Slovakiet (+24,9 procent), Sverige (+15,2 procent) og Rumænien (+13,9 procent) og de største fald var i Slovenien (-9,3 procent), Portugal (-4,7 procent), Frankrig (-3,6 procent) og Holland (-3,1 procent).

Forbrugsgoder:
Den tyske brancheforening for elektroteknisk udstyr, Zentralverband Elektrotechnik, ZVEI oplyser om en moderat start på året i den tyske branche for forbrugerelektroudstyr. Ordreindgangen i januar 2016 faldt med cirka 0,3 procent år-til-år hovedsageligt baseret på en fremgang på 2,2 procent på hjemmemarkedet og et fald i eksportordrer på 2,4 procent år-til-år.

Både produktion og omsætning steg marginalt med henholdsvis 0,3 procent år-til-år og 0,1 procent år-til-år.

For 2016 forventer ZVEI en lille fremgang i produktionen på cirka 1 procent, samt cirka 2 procent forøgelse i omsætningen til 182 mia. euro.

Bilindustrien:
Markedet for personbiler begyndte positivt i januar 2016 med rekordvækst for 29. måned i træk. I samme måned blev der i EU registreret 1.061.150 nye køretøjer, hvilket er en stigning på ca. 6.2% i forhold til januar 2015.

Italien (+17,4 procent år-til-år) og Spanien (+12,1 procent år-til-år) førte an med tocifrede vækstrater i januar 2016. Også andre større markeder som Frankrig (+3,9 procent år-til-år), Tyskland (+3,3 procent år-til-år) og Storbritannien (+2,9 procent år-til-år) steg hæderligt, om end på et mere moderat niveau end i januar 2015.

I januar 2016 stod Volkswagen for det største antal registrerede personbiler (24,2 procent), fulgt af PSA Group (10,6 procent) og Renault.

Procesindustrien:
Ifølge den tyske ingeniørbrancheforening, Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau e.V. (VDMA), lå det tungt med ordreindgangen i januar 2016 med et fald på 12 procent år-til-år. Både ordrer fra hjemmemarkedet (-8 procent år-til-år) og eksportordrer (-14 procent år-til-år) faldt drastisk, særligt fra euro-landene, der gik tilbage med næsten en tredjedel.

Målt over en periode på tre måneder fra november 2015 til januar 2016 ligger den reelle vækst på cirka 1 procent, da gevinsten fra årets sidste to måneder i 2015 stort set blev udlignet af en meget svag januar 2016.

Kilde: Damstahl - http://www.damstahl.dk

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11