Siden 2005 har Vindmølleindustrien arbejdet målrettet med at sikre, at medlemskredsen var såvel dybt som bredt repræsenteret i den danske vindmølleindustri. Det har givet pote, og Vindmølleindustrien er nu en af Danmarks bredest forankrede brancheforeninger.
- Vindmølleindustrien er ved at udvikle sig til en af de tungeste industrier i Danmark, hvor en øget efterspørgsel globalt sikrer at hele fødekæden oplever vækstrater som få i øjeblikket, siger konsulent i Vindmølleindustrien Dorte Burin Møller og fortsætter,
- I dag repræsenterer vi en bred vifte af virksomheder, der alle har en vigtig rolle i den danske vindmølleindustri, der i Danmark alene har skabt mere end 22.000 arbejdspladser og nu, hvor Tibnor A/S er blevet industrimedlemmer, er vi oppe på 200 medlemmer i alt, siger Dorte Burin Møller.
Tibnor A/S, der er en del af koncernen Tibnor AB, laver blandt andet valsede ringe og stangmaterialer til vindmøller.
For at forstærke positionen på det skandinaviske marked opkøbte Tibnor AB i 1995 Tibnor A/S, og har dermed ca. 1000 ansatte fordelt på 40 lokaliteter i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Polen.