23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Silvatec nu helt på russiske hænder

Hedeselskabet sælger nu de resterende 20 % af den nordjyske maskinfabrik Silvatec til det russiske selskab Agromash Holding.

Dermed ejer det russiske selskab nu hele Silvatec. De første 80 % af aktierne overtog man i 2006, og det har hele tiden været meningen, at de resterende 20 % også skulle sælges til russerne. Det skriver Nordjyske Stiftstidende.

- Aktieposten sikrede, at de nye ejere fik tilført Hedeselskabets viden om Silvatec, hvorved selskabet kunne få den bedst muligt overgang til det nye selskab. Den proces er nu overstået, og dermed er tiden kommet til salg af de resterende aktier, forklarer administrerende direktør Ove Kloch til Nordjyske Stiftstidende.

Den danske producent af skovningsmaskiner har været plaget af underskud gennem en årrække, men det er der blevet vendt op og ned på med russernes indtog. Siden 2006 har

virksomheden været igennem et succesfuldt turnaround

og har nu overskud på driften og høj vækst i produktionen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|