23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Damstahl skærer sig til tidoblet bundlinje

Afskedigelser lagde grunden for et stærkt 2014-resultat hos den rustfri stålgrossist. Men bundlinjen bliver mindre i 2015.

Stigende stålpriser, øget tonnage og en trimmet organisation betød, at Damstahl-koncernen stort set tidoblede sin bundlinje sidste år - til 64,4 millioner kroner før skat. En bedrift, som den rustfri stålgrossist dog ikke kommer til at gentage i 2015.

En lind strøm af tungtlæssede lastbiler fordelte sidste år 68.000 tons rustfri produkter ud i Europa fra Damstahls lagre – en tonnagestigning på omtrent 8.000 tons. En lille tredjedel af stålet blev kørt ud til danske kunder fra lageret i Skanderborg, hvor hovedkontoret også ligger. Og fra sit hjørnekontor kan koncernens administrerende direktør igennem 36 år, Mikael Sthaalros, se lastbilerne passere stålportene. Og han nød udsigten i 2014:

- Vi er glade for 2014. Der lykkedes vi. Men det var på baggrund af nogle vanskelige beslutninger, der blev gennemført i 2013, siger Mikael Sthaalros til Metal Supply.

Nødvendige fyringer styrker bundlinjen

Den stærke 2014-bundlinje er en effekt af, at Damstahl-ledelsen i 2013 tog konsekvensen af en vigende driftsindtjening og reducerede medarbejderstaben på lageret samt i indkøb og salg.

- Den omkostningsbesparelse har skærpet vores omkostningseffektivitet og vores indtjeningsevne – og dermed også vores konkurrenceevne, siger Mikael Sthaalros, der i første del af 2014 så stålpriserne bidrage til den styrkede indtjening.

Dårligere resultat i 2015

Prisstigningerne på rustfrit stål rakte dog ikke ind i andet halvår af 2014, og også i 2015 har prisudviklingen været svagere, end Damstahl-direktøren havde forventet. På den baggrund erkender Mikael Sthaalros, at bundlinjen i år ikke når samme højder som sidste år, men han afviser, at der er flere personalereduktioner i sigte.

- Vi er, hvor vi skal være, for at drive butikken som vi gerne vil, siger den administrerende direktør.

Udover faldende stålpriser mærker Damstahl også den økonomiske og politiske uro, der hersker i eurozonen og omkring Rusland. Det skyldes især, at mere end halvdelen af Damstahls kunder producerer procesudstyr til fødevareindustrien. Den udvikling prægede 2014-regnskabet, men mærkes endnu tydeligere i indeværende år.

- Vi ser i øjnene, at det bliver et år, hvor vi leverer en mindre bundlinje, siger Mikael Sthaalros.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.138