23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Råvarekommentar: Aluminiumsmarkedet vil være velforsynet i 2008

Aluminium har som ventet fundet god støtte i underkanten af 2.400 dollars per ton i 2007. Et niveau, der vurderes til at ligge tæt på de marginale omkostninger hos producenterne, og hvor lavere priser forventes at resultere i nedlukning af produktion i såvel Europa, USA og Kina.

En ændret prisstruktur – fra inverteret til stigende betyder, at man ved afdækning ud på kurven ikke længere har en buffer i tilfælde af faldende priser. Det anbefales dog alligevel at afdække en del af et eventuelt forbrug i 2008 til de aktuelle priser omkring 2.600 dollars per ton. 2.400 dollars per ton ses fortsat som en bund i markedet, mens 3.000 dollars per ton er potentielt på opsiden.

Det forventes, at aluminiumsmarkedet vil være relativt velforsynet – specielt i første halvdel af 2008, hvor problemerne på boligmarkedet i USA dæmper efterspørgselsvæksten. Kina er og bliver også i 2008 den dominerende spiller på aluminiummarkedet. I 2007 har regeringen i flere omgange forsøgt at dæmpe den energiintensive aluminiumproduktion blandt andet i form af en justering af eksportskatter/rabatter, hvilket har reduceret den kinesiske eksport mærkbart.

Verden har været afhængig af kinesisk eksport, der siden 2002 har udgjort mere end 1 mio. tons per år (~3-4 % af global produktion). Eksportskatter og lignende gør det dog mindre fordelagtigt at eksportere, hvilket forventes at dæmpe eksportvæksten i 2008. Det forventes, at Kina selv kan absorbere den indenlandske produktion blandt andet pga. et catch-up i efterspørgslen fra de 1,3 mia. kinesere.

Endelig er aluminiummarkedet langt fra uden for rækkevidde af de børnesygdomme, der – i form af strømsvigt, arbejdsnedlæggelse og uregelmæssighed i leveringen af bauxit og alumina - i perioder har sat kraftigt præg på markedet. Aluminium tager et skridt ned fra de seneste års tinder, men det sker med en ikke ubetydelig risiko på opsiden.

Kilde: Jyske Bank - http://www.jyskebank.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|instance-web03