23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Brdr. Hartmann har fået købstilbud

Mandag meddelte emballagevirksomheden Brødrene Hartmann, at man har modtaget et købstilbud fra Lactosan-Sanovo Holding A/S ved Thor Stadil. Han tilbyder at købe Brødrene Hartmann Fondens samlede aktiebeholdning i Brødrene Hartmann A/S.

Brødrene Hartmanns Fond ejer samtlige A- og AA-aktier i Brødrene Hartmann A/S svarende til en ejerandel på 12 % og en stemmeandel på 58 %.

Thor Stadil er aktionær i Brødrene Hartmann A/S og ejer over 5 % af aktierne. Hans selskab Lactosan-Sanovo Holding indgik i april 2007 en aftale med Brødrene Hartmann om overtagelse af Hartmanns aktiviteter i Sydamerika.

Hartmann betragter henvendelsen som et anliggende mellem Lactosan-Sanovo Holding A/S og Brødrene Hartmanns Fond.

Kilde: Brødrene Hartmann - http://www.hartmann.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web04