23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

G&V er klar med 10 mio. kr. til nye generationsskifteprojekter

Det børsnoterede investeringsselskab sælger alle aktier i Anker Andersen Holding A/S til Grundtvig Invest A/S.

Det børsnoterede investeringsselskab Generationsskifte & Vækst (G&V) med hovedkontor i Kolding er nu klar til at skyde 10 mio. kr. i nye generationsskifteprojekter. Det sker efter, selskabet netop har solgt sin aktiepost på 20,2 % i Anker Andersen Holding A/S til Grundtvig Invest A/S.

Anker Andersen A/S med hovedkontor i Tørring ved Vejle udvikler og leverer interne transportanlæg til bryggerier i flere end 45 lande. Samtidig producerer selskabet anlæg til automatisk sortering af returemballage i dagligvaresektoren.

- Vi har været en aktiv investor i Anker Andersen i mange år, og har nu fået mulighed for at trække os ud på fornuftige vilkår. Det betyder, at vi nu er klar til at gå ind i nye generationsskifteprojekter i små og mellemstore vestdanske virksomheder, siger G&V’s bestyrelsesformand Christian Postborg.

Efter salget af aktieposten i Anker Andersen er G&Vs investeringsaktiviteter koncentreret omkring Danstoker Holding A/S i Herning, Fåborg-rederiet Blue Star Line og Vejle-virksomheden LHM Lerche-Henriksen & Møller.

Samtidig med meddelelsen om salget af aktierne i Anker Andersen offentliggør G&V et halvårsregnskab med et overskud på 1,3 mio. kr. For hele 2007 forudser G&V et resultat på 2,7 mio.kr. mod oprindelig 1 mio. kr.

Kilde: G&V - http://www.gogv.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094