23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tilfredsstillende regnskab fra A.B. Jensen Maskinfabrik

2013/2014 blev lidt af et mellem-år for den sønderjyske underleverandør, der til gengæld forventer fremgang i år.

Med en bruttofortjeneste på 8,1 mio. kr. i 2013/2014 var der tale om en beskeden tilbagegang på 0,2 mio. kr. sammenlignet med året før.

Overskuddet efter skat forblev dog uændret på 0,7 mio. kr.

André Brandi Jensen fra A.B. Jensen Maskinfabrik betegner resultatet som tilfredsstillende om end ikke ”prangende”. Han forventer dog en forbedring i 2014/2015.

- Fremadrettet håber vi på at kunne øge overskuddet, så virksomheden kan ruste sig til fremtidige udfordringer og samtidig forblive konkurrencedygtig - vi ved jo, at udfordringerne kommer, bare ikke hvornår eller hvordan, siger André Brandi Jensen.

- Vi vil fortsat prioritere vores udviklingsarbejde og have fokus på vores produktion med henblik på at trimme denne for at kunne imødekomme vores kunders ønsker og behov bedst muligt, slutter han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.099|instance-web03