23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Gummiproducent har travlt som aldrig haft før

Det går godt hos den vestjyske gummiproducent RG Rom Gummi – hvis det siges med lidt vestjysk beskedenhed.

Særligt i virksomhedens offshore-afdeling går det særdeles godt, og virksomheden oplever i øjeblikket rekordhøj aktivitet. Det oplyser den vestjyske virksomhed i en pressemeddelelse.

Den høje aktivitet skyldes ikke mindst, at gummiproducenten i løbet af foråret og sommeren sikrede sig to omfattende projekter til havmølleparker – og for nyligt kunne virksomheden føje en tredje ordre til porteføljen. Tilsammen omfatter projekterne 312 havvindmøller og mere end 1.500 stålkomponenter, der skal beklædes med selskabets varmvulkaniserede gummiløsning.

Med den seneste aftale i hus har RG Rom Gummi arbejde i offshore-afdelingen helt frem til foråret 2026.

Stålkomponenterne skal anvendes til havmølle-fundamenternes bådlandinger, hvor gummiløsningen primært har to formål. Det ene er at beskytte bådlandingens svejsninger mod den belastning, serviceskibene danner, når de lægger til. Det andet er at sikre, at bådlandingens konstruktion har de bedste forudsætninger for en problemfri montering.

Næsten to årtiers havmølleerfaring

Det er også en ret så tilfreds direktør, som kommer med sit bud på en forklaring på, hvorfor RG Rom Gummi endnu engang er blevet valgt som producent til varmvulkaniseringen af gummiet på bådlandingernes stålkomponenter.

- Jeg er overbevist om, at vores mangeårige erfaring og specialiserede viden inden for offshore-fundamenter gør os ret unikke og vanskelige at matche som gummiproducent. Det handler naturligvis om den høje kvalitet og holdbarhed af vores gummiløsninger, men mindst lige så vigtigt er vores evne til at tilpasse gummiets design efter, at det er blevet varmvulkaniseret på stålet – her kan vi noget de færreste kan matche, fortæller direktør Jesper Berg Kristensen.

Gummiets design på bådlandingens stålkomponenter har stor betydning for den indvendige beskyttelse og selve monteringen på havmølle-fundamentet. For meget gummi medfører, at bådlandingen ikke kan sænkes på grund af for meget modstand. For lidt gummi medfører, at bådlandingen ikke sidder i spænd, og den vil med tiden blive ødelagt på grund af bevægelserne. Derudover må bådlandingen heller ikke stå og klapre og lave lyde af hensyn til dyrelivet i og omkring havet.

RG Rom Gummi har siden 2008 specialiseret sig i varmvulkaniserede gummiløsninger til offshore-fundamenter, og kan med de tre seneste havmølleparker nu skrive 75 havmølleparker og 4.831 offshore-fundamenter på CV’et.

RG Rom Gummi A/S
Regnskabsår 2024 2023
Valuta Mio. kr. Mio. kr.
Bruttofortjeneste 46,2 53,2
Resultat af primær drift 11,6 21,0
Resultat før skat 9,7 20,7
Årets resultat 7,3 16,1
Balancestatus 74,4 45,2
Egenkapital 29,4 24,0
Antal ansatte 63 60
Kilde: CVR

Se nøgletal for: {{ company.name }}
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063