23948sdkhjf

Automationshus udskiller forretningsområde

Holtec Industriel IT skifter navn til Netsec og bliver samtidig udskilt som selvstændig virksomhed. Det oplyser automationshuset i en pressemeddelelse.

Det strategiske samarbejde med Holtec.dk fortsætter uændret, men udskilningen sker for at skærpe Netsecs fokus på at bidrage til beskyttelsen af Danmarks kritiske infrastruktur gennem specialiserede løsninger, der beskytter både administrative og industrielle systemer.

– Den strategiske plan har hele tiden været, at vores industrielle IT-afdeling skulle være en selvstændig virksomhed. Det er en naturlig forlængelse af vores strategi om at synliggøre og styrke de enkelte forretningsområder. Med ændringen vil vi styrke fokus og fleksibilitet og give Netsec mulighed for at udvikle sig, siger CEO for Holtec.dk, Sven Aage Jensen.

Andy Bechmann startede afdelingen Holtec Industriel IT for et år siden, og har indtil nu været COO. Han bliver nu medejer af, og administrerende direktør for Netsec.

– Selvom Netsec fremover opererer som selvstændig enhed, fortsætter vi det tætte samarbejde med Holtec.dk. Samtidig sender vi med ændringen og navneskiftet et klart signal om vores ambition: At bidrage aktivt til at beskytte Danmarks kritiske infrastruktur. I vores verden er nedetid ganske enkelt ikke en mulighed, siger Andy Bechmann.

Nærhed er et konkurrenceparameter

Netsecs ambitioner er klare: At være en af Danmarks stærkeste leverandører af cybersikkerhedsløsninger til administrative og industrielle systemer. Med den selvstændige virksomhed får industriel IT en mere synlig placering, og målsætningen skal sikres gennem skræddersyede kundeløsninger samt nærværende kommunikation og relationer.

– Vi skal være de bedste til det, vi laver, og det skal vores kunder kunne mærke i hverdagen. Vi skal være de eksperter, man ringer til, fordi man ved, at tingene bliver gjort rigtigt første gang, siger Andy Bechmann og understreger, at målet ikke er hurtig vækst:

– Vi kommer naturligvis til at skalere for at imødekomme den øgede efterspørgsel, vi oplever, men vores mål er ikke at vokse med 100 medarbejdere. En virksomheds kompetence og ekspertise måles ikke på antallet af medarbejdere. Vores styrke ligger i nærhed og tryghed i relationen med kunderne. Det er helt essentielt i vores branche, og derfor skal vi ikke gå på kompromis med kvaliteten og kundeoplevelsen ved at opskalere, slutter han.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094