23948sdkhjf

Sintex er på vej med elektrisk varmelegeme som kan erstatte gas i industrien

Sintex kan opvarme luft til over 1000 grader med nyudviklet varmelegeme

Det har altid heddet sig i industrien, at opvarmning til høje temperaturer kun kan lade sig gøre med gasopvarmning eller med andet fossilt brændstof.

Men Sintex i Hobro er på vej med et elektrisk varmelegeme, som kan træde i stedet for gasopvarmning.

- Lige nu er vi i stand til at producere luft over 1000 grader, siger direktør Thomas Sørensen, Sintex.

Sintex, som er ejet af Grundfos, og som har omkring 175 medarbejdere, har udviklet et  sintret emne, som fungerer som højtemperatur varmelegeme.

- Vi har brugt og bruger rigtigt mange midler på at udvikle den teknologi. Vi er ikke helt parate. Vi vil gerne lidt længere med det, før vi lancerer det på markedet. Vi arbejder med et pilotprojekt på et støberi, siger direktør Thomas Sørensen, Sintex.

Betydning for støberier

Højtemperatur varmelegemet kan få stor betydning for industrier, som har brug for høje temperaturer, eksempelvis stålværker, støberier, cementindustri og kemisk industri.

- En meget stor del af verdens CO2-udledninger sker som følge af højtemperatur opvarmning i industrien, siger Thomas Sørensen.

Fald i bilindustrien

Store midler brugt til forskning i varmeteknologien er en af årsagerne til, at Sintex kom ud af 2024 med et temmelig beskedent overskud.

En anden årsag er, at det ikke er gået så godt for den tyske bilindustri i året. Bilindustrien er en stor aftager af Sintex' produkter.

- Den tyske bilindustri er faldet, også mere og hurtigere, end vi havde forestillet os, siger Thomas Sørensen.

Sintex kommer ud af 2024 med en omsætning på 258 mio. kr. Det er 7 mio. kr. mindre end året før.

Overskuddet før skat er til gengæld vokset fra 3 til 9 mio. kr.

Udsigterne for 2025 er noget usikre, blandt andet på grund af den pågående handelskrig.

- Vi ser et stort spænd. Vi ser både noget, der trækker opad, og også noget, der trækker nedad. Vi forholder os afventende og arbejder med begge scenarier, siger Thomas Sørensen.

SINTEX A/S
Regnskabsår 2024 2023 2022
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Nettoomsætning 257,5 265,1 270,3
Bruttofortjeneste 50,4 40,6 34,1
Resultat af primær drift 13,3 6,0 4,2
Resultat før skat 8,7 3,2 4,1
Årets resultat 6,7 2,3 2,9
Balancestatus 190,6 192,9 188,4
Egenkapital 45,8 39,1 36,9
Antal ansatte 132 153 156
Kilde: CVR

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.048