Ørsted: Risiko for flere store udfordringer i USA
Den store danske energikoncern Ørsted har de seneste to år nedskrevet værdien af sine havvindinvesteringer i USA med 40 mia. kr., men det er ikke sikkert, at det dermed er slut med udfordringer på det amerikanske marked. Det skriver Finans.
- Det ville ikke være rigtigt af mig at udstede garantier i forhold til udvikling eller nedskrivning på vores amerikanske projekter. Det, jeg kan sige, er, at der vil være nogle ting, der i høj grad ligger uden for vores kontrol, forklarer Rasmus Errboe, topchef i Ørsted, til Finans.
Han overtog tidligere i år posten fra Mads Nipper, som blev fyret efter de mange udfordringer i USA.
USA's præsident, Donald Trump, er notorisk modstander af vedvarende energi og især af havvind, men udover det kan hans toldkrig også gøre tingene dyrere for Ørsted.
Det danske selskab er nemlig ved at opføre de to projekter Revolution Wind og Sunrise Wind, der skal stå klar i 2026 og 2027, men USA's øgede importafgifter på stål og aluminium på 25 procent kan gøre dem dyrere at opføre.
- Vi kigger selvfølgelig nu på, i hvilket omfang den seneste told vil have betydning for vores projekter. Men vi kan se nu, at den told på stål og aluminium, der trådte i kraft den 12. marts, vil få en effekt på vores projekter, lyder det fra koncernchefen.
.\\˙ MarketWire