Så sent som i 2006 udvidede Søby Værft med en ny dok med en længde på 115 meter, en bredde på 24 meter og en dybde på 6 meter. Den er dog ikke tilstrækkelig for de fremtidige opgaver, og værftet barsler derfor med planer om en ny og større dok. Det skriver Børsen.
Annonce- Hvis vi ikke kan udvide inden for fire-fem år, kommer vi til at opleve en tilbagegang. Hvis vi ikke havde fået bygget dok 3 i 2006, havde vi kun haft 20-25 mand gående i dag, siger værftsdirektør Roar Falkenberg til avisen.
AnnonceI dag har værftet 70 ansatte og foretager ca. 200 dokninger om året. For øjeblikket er der ikke så mange nybygninger, men til gengæld fylder reparationer og servicebesøg godt op i ordrebogen.
AnnonceRoar Falkenberg anslår, at investeringen i den kommende dok 4 vil løbe op i et tocifret millionbeløb.
Annonce Annonce
