23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Ny mobil støvsuger til op af kølemidler, støv og metalspåner

Våd- og tør støvsugeren Swarf Vac fås med forskellig kapacitet

Vores leverandør Filtermist har netop købt Kerstar Ltd og tilbyder nu også en række støvsugere, der både kan opsuge væsker, støv og spåner. 

Våd- og tør støvsugere
Swarf Vac er en mobil industriel enhed designet til at opsuge kølemiddel (skum) og metalspåner.

Motorenheden er beskyttet af et system, der forhindrer at beholderen bliver overfyldt med væske samt et perforeret stålfilter, der forhindrer at spåner suges ind i vakuummotoren.

Beholderen er udstyret med en afløbsslange og prop til at tømme beholderen for væske. I beholderen sidder en perforeret stålkurv med løftehåndtag. Denne kurv opfanger metalflis / spåner. Når kurven løftes ud af beholderen, forbliver væsken i beholderen, som derefter tømmes via afløbsslangen. Leveres med enten en 38 mm eller 51 mm slange og div. Værktøjssæt kan tilkøbes.

Våd- og tør støvsugerne fås med forskellige kapaciteter fra 9-90 liter. Nogle modeller er i støbt plastik og andre er fremstillet af rustfrit stål. For de mere specialiserede krav fås disse støvsugere med et udpumpningssystem, når det er nødvendigt.

Kig forbi vores stand på Spånligaen og se en Swarf Vac våd- og tør støvsuger.
- et godt og sikkert arbejdsmiljø betaler sig og kan ses på bundlinjen!

Du kan se, hvad vi ellers viser på standen her:
https://avsdanmark.dk/hvem-er-vi/se-messer-og-arrangementer

Mød os på Spånligaen den 24. – 26. august 2021
DAMRC Teknologicenter
Sandagervej 10
7400 Herning

Spånligaen er åben for alle og det er gratis at deltage
Se mere om Spånligaen og tilmeld dig her

AVS Danmark ApS
Skelvej 18
2640 Hedehusene
Høje-Taastrup Kommune
Danmark
CVR nummer: DK79293210

Kontaktperson

MAD
Marketing AVS Danmark
marketing@avsdanmark.dk

Send til en kollega

0.046