23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Igangsætteren der kan gøre en forskel

Preben Kihlgast er pr. 1. juni 2016 tiltrådt som ny rådgiver hos Skelmose Consulting.

Preben Kihlgast har over 15 års ledelseserfaring fra danske produktionsvirksomheder med fokus på produktion, optimering og personaleledelse. Han har stor teknisk indsigt i elektronik og maskiner og en alsidig viden fra bl.a. træ- og metalindustrien samt undervisningsinstitutioner.

Preben motiveres af at arbejde med mennesker og strategi. Han har arbejdet med mennesker i over 25 år og lægger vægt på at der i fællesskab findes den rette løsning på den aktuelle opgave. Han har en evne for at skabe stærke teams på tværs af kulturer samt involvere medarbejderne gennem kommunikation og synlige mål.

Værktøjsmager og leder
Preben er uddannet værktøjsmager og voksen pædagog med en videreuddannelse inden for ledelse og projektledelse.

Han har gennem årene tegnet meget i 2D AutoCAD og fremstillet programmer til CNC-maskiner.

Som leder har han været værkfører, produktions- og fabrikschef i både større og mindre, tekniske produktionsvirksomheder. I flere virksomheder har han arbejdet med produktionsstyring og implementering af ERP - et arbejde, der har medvirket til en betydelig produktionsforøgelse, i et tilfælde fra omkring 20 mill. til over 60 mill. kr. på 2 år.

Vækst og fusion
Preben har ofte arbejdet i virksomheder, der har været i kraftig vækst både på produktions- og medarbejdersiden.

Som produktionsleder hos Velfac var han med til at implementere LEAN og 5S med stor succes, på trods af at det var anden gang det blev prøvet, mens han hos HVM-Meteor medvirkede til en succesfuld fusion mellem to meget forskellige firmaer og fik sat et tværfagligt samarbejde i gang mellem de to personalegrupper.

Desuden har Preben næsten 10 års erfaring fra undervisningsverdenen som voksenunderviser og underviser på teknisk skole.

Igangsætter
Preben er hurtig til at tilpasse sig og sætte sig ind i en given arbejdsopgave, og som rådgiver eller interimleder kan Preben træde til, hvis der er brug for hjælp i en periode inden for planlægning eller produktion. Preben er entreprenøren, som trives med interimopgaver og går ”all in” på diverse projekter.

Han kan for eksempel hjælpe virksomheders nuværende og nye ledere med coaching inden for produktion og håndtering af medarbejdere. Han kan også hjælpe virksomheder videre, hvis de har mistet en leder og står midt i en forandringsperiode, hvor det hele flyder lidt.

Brug for timelønnede specialister?
Preben Kihlgast har stor erfaring med rekruttering af specialister inden for ”de sorte fag”. Han arbejder på at bygge et netværk op, som kan hjælpe virksomheder med at fastansætte specialiseret timelønnede, som f.eks. værktøjsmagere, elektrikere, smede, industriteknikere, CNC, plastmagere eller autodidakte med en eller anden form for speciale. Ja, kort og godt, en specialist, som er rigtig stærk på et givet område.

Du er velkommen til at kontakte Preben for yderligere information på tlf. 29 85 03 53 eller via mail på pk@skelmose.eu

Se Preben Kihlgasts kompetenceprofil

Skelmose ApS
Porsholtparken 7
6740 Bramming
Esbjerg Kommune
Danmark
CVR nummer: DK30534166

Send til en kollega

0.046