23948sdkhjf

Hempel gearer op mod øst

Den danske producent af maling til blandt andet marine-sektoren investerer nu millioner i en fabrik i Rusland.
Hempel er blevet enige med myndighederne i Ulyanovsk, 893 km øst for Moskva, hvor malingproducenten nu vil etablere sin første russiske fabrik.

I alt skal der investeres 23 mio. euro (172 mio. kr.) i fabrikken, som ventes at være klar til produktion i december 2012. Fabrikken skal imødekomme den stigende efterspørgsel, Hempel oplever i Rusland.

- Dette bliver vores første Hempel-fabrik i Rusland. Vi har god erfaring med vores organisation i Rusland, og de er blevet veletableret på markedet. Denne fabrik vil øge vores evne til at servicere kunder i regionen kraftigt, siger Hempels CFO Kim Junge Andersen.

Fabrikken får et samlet areal på 70.000 kvadratmeter, og den samlede kapacitet bliver 16,3 mio. liter maling årligt ved arbejde i et skift. Hvis der er brug for yderligere kapacitet, vil man kunne udvide til to skift og producere 26 mio. liter maling årligt.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078