23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

ProCon Staal I/S har fået millionordre

Maskinfabrikken ProCon Staal I/S i Fjerritslev er kommet i højt gear efter at have den tyske virksomhed Stephan Machinery fra Hammeln som samarbejdspartner.
Annonce

Gennem den tyske samarbejdspartner er ProCon Staal blevet leverandør af fødevaremaskiner til en lang række lande. I disse dage færdiggøre maskinerne til en ostefabrik i Sauid-Arabien – en ordre der næsten beløber sig til tre millioner kroner, skrev Nordjyske Stiftstidende ultimo august.

Annonce

- Med hjælp fra erhvervskontoret i Fjerritslev og økonomisk støtte fra EU's Leader II-program fandt vi frem til Stephan Machinery og opgaverne fra den tyske virksomhed kommer i år til at tegne sig for over halvdelen af vores omsætning, siger indehaverne Eigil Bach Nielsen og Jes Andreasen til Nordjyske Stiftstidende.

Annonce

ProCon Staal producerer nu til Rusland, Ukraine, Saudi-Arabien, USA og en række andre lande.

Virksomheden, der normalt har 10-12 ansatte, har i den seneste tid haft 20-25 ansatte på grund af stor-ordren til Saudi-Arabien.

Annonce

ProCon Staal’s eksportandel når i år op på over 50 procent, og omsætningen ventes at sætte rekord med godt 6 millioner kroner.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04