Vindmøllegiganten oplever i stigende grad problemer med at få papir på de forventede ordrer. En udvikling som kan aflæses, når man sammenholder Vestas-ledelses meldinger med ordreindgangen, som den ser ud kort før årsskiftet. Det skriver Jyllands-Posten.
Efter et skuffende første halvår i 2012 meddelte Vestas, at årets sidste seks måneder ville rette op på ordremanglen med mindst 2.214 MW. Indtil videre er det kun blevet til 761 MW.
- Vi kommenterer kun faste og ubetingede ordrer, siger pressechef i Vestas Mikkel Friis-Thomsen til Jyllands-Posten som svar på de løftede øjenbryn den manglende ordreindgang afføder.
Vestas' topchef Ditlev Engel har allerede meldt ud, at selskabet forventer at levere 5.000 MW i 2013.
Ifølge Vestas-ekspert hos Sydbank, Jacob Pedersen, kan udmeldingen være ensbetydende med en egentlig ordremangel i vindmølleselskabet, hvis det skal være muligt at planlægge med indtjening .
Bekymringen om, hvad det kan betyde, hvis ordrerne udebliver, er han ikke ene om:
- Vestas har for øjeblikket travlt med at levere bestilte vindmøller til kunderne. Derfor bliver der spist godt af ordrerne. Kommer der ikke flere ordrer i december til at polstre ordrebogen til fremtiden, er målet om 5.000 MW i fare, og så skal Vestas givetvis igen til at skære i kapaciteten, siger aktieanalytiker i Alm. Brand Markets, Michael Friis Jørgensen til Jyllands-Posten.