23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fremgang på bundlinjen hos AO Johansen

På trods af et vigende marked er vvs- og byggevaregrossisten blevet bedre til at tjene penge.
Annonce

Det viser AO Johansens regnskab for årets første tre kvartaler. Her omsatte koncernen for 1,639 mia. kr., hvilket var 6 procent mindre end i samme periode i 2011.

- Tilbagegangen skyldes primært et fravalg af ulønsomme ordrer på ”gør det selv-markedet” samt vigende omsætning i udlandet, skriver AO Johansen i sit kvartalsregnskab.

Annonce

Alligevel er det lykkedes at forbedre bundlinjen. Resultatet før skat endte på 89,6 mio. kr., og det er 23,4 mio. kr. højere end i de tre første kvartaler af 2011.

Annonce

Resultat-fremgangen skal blandt andet tilskrives, at AO Johansen i årets første tre kvartaler formåede at formindske driftsomkostningerne med 3 procent til 403,1 mio. kr.

Annonce

På baggrund af udviklingen i tredje kvartal fastholder AO Johansen forventningerne til 2012 som helhed. Dermed kalkuleres der stadig med et resultat før skat på 120 mio. kr.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02