Selv om eksporten indtil videre har kunnet holde hånden under den danske fremstillingsindustri, så melder DI's Virksomhedspanel nu om en ret så negativ forventning til, hvordan eksporten vil tegne sig for årets fjerde kvartal.
Mere optimisme hos virksomheder uden eksport Annonce- Faktisk er eksportvirksomhedernes forventninger til det kommende kvartal på nulpunktet, og de af fremstillingsvirksomheder uden eksport er noget mere optimistiske, fortæller DI's konsulent Nikolaj Pilgaard.
AnnonceDe dystre forventninger står at læse i DI Indsigt, som bygger på en undersøgelse blandt 453 af DI's medlemsvirksomheder.
Så dystert som i 2010 Annonce- Vi har ikke oplevet så negative forventninger til det kommende kvartal for fremstillingsindustrien siden begyndelsen af 2010, hvor vores medlemsvirksomheder var ganske hårdt ramt af finanskrisen, slår Nikolaj Pilgaard fast.
AnnonceDet afspejler sig da også i virksomhedernes forventninger til beskæftigelsen, som også er negative.
Annonce