23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hove opjusterer forventninger til 2022 – men nedjusterer for 2023

Den danske producent af smøringsteknologi til vindmølleindustrien ventes nu at omsætte for 150-160 millioner kroner i 2022 mod tidligere 125-145 millioner kroner, og ebitda ventes at lande på 11-13 millioner kroner mod tidligere 6-9 millioner kroner.

Opjusteringen skyldes prisstigninger, øget efterspørgsel fra kunder samt positiv udvikling i dollarkursen.

Hoves ledelse skønner, at den øgede efterspørgsel blandt andet skyldes lageropbygning hos kunder, som konsekvens af større usikkerhed i markedet som følge af ændrede omkostningsstrukturer, inflation, og øget pres på værdikæder.

Hove ændrer ikke sine forventninger til omsætningen i 2023. Den ventes at ende på 145-160 millioner kroner. Til gengæld nedjusterer man forventningerne til ebitda fra 17-20 millioner kroner til 9-12 millioner kroner.

Nedjusteringen sker på baggrund af usikkerhed i markedet. På baggrund af budgetplanlægning for 2023 forventer Hove en betydelig nedgang i ebitda i forhold til en større OEM-kunder samt forventet lavere dollarkurs og forsinkelser inden for nye industrier (særligt havneterminaler) og Hoves IoT-løsning Hove Smart Lube.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079