Grundfos vil have millioner tilbage
Pumpe-koncernen har måske indgået et for stort forlig i den såkaldte Olie for mad-sag og vil nu have Bagmandspolitiet til at genåbne sagen.
Her var det ganske almindeligt, at danske virksomheder lagde 10 procent oven i prisen, som så senere blev kanaliseret videre til det irakiske styre. Det er en praksis, der senere er blevet kendt ulovlig, og i Bukkehaves tilfælde konfiskerede Bagmandspolitiet 30 mio. kr., men Højesteret har nu slået fast, at politiet ikke kan kræve de penge, der blev sendt videre til den irakiske stat. Det skriver Børsen.
Vil have sagen genåbnet
En lang række andre danske virksomheder har gennemført lignende handler med irakerne, og i 2009 indgik blandt andet Grundfos et forlig til et ukendt millionbeløb. Efter dommen mod Bukkehave ser Grundfos nu muligheden for at få nogle af millionerne tilbage.
- Efter at vore jurister har gransket afgørelsen i Højesteret i Bukkehave-sagen, forventer vi, at statsadvokaten nu af egen drift tager affære og genåbner de indgåede forlig omkring tilbagebetaling til staten. Grundfos forventer med andre ord at få penge tilbage, siger Frank B. Winther, kommunikationschef i Grundfos, til Børsen.
Hos Bagmandspolitiet har man ikke besluttet, om nogle af sagerne skal genåbnes, og hidtil har man ikke fået henvendelser fra nogle af de involverede virksomheder.