23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Utilfredsstillende regnskab: Skyhøje metalpriser giver røde tal hos Tora

Annonce

Ganske usædvanligt endte 2021 med et underskud før skat på 0,9 millioner kroner hos Tora. Det skriver JydskeVestkysten.

- Det er utilfredsstillende. Sidste år blev vi ramt af eksplosive prisstigninger, og vi kunne ikke nå at ændre vores salgspriser, fordi det gik så stærkt. Det er det, der gør, at vi kommer ud med et så elendigt resultat, siger administrerende direktør Jesper W. Jensen til JydskeVestkysten.

Annonce

Han forklarer at Tora sidenhen har ændret salgsprocedure, så man nu kører efter dagspriser på metal, når man tager nye ordrer ind.

Direktøren er derfor også sikker på at 2021-underskuddet bliver en enlig svale, og kalkulerer med et overskud på cirka 5 millioner kroner i 2022.

Annonce

Originalartikel: https://jv.dk/artikel/prisstigninger-vender-tidligere-%C3%A5rs-store-millionoverskud-til-minus-s%C3%A5dan-h%C3%A5ndterer-metalfabrik-krisen

Tora A/S
Regnskabsår 2021 2020
Valuta mio. DKK mio. DKK
Driftsresultat -0,7 14,5
Bruttofortjeneste 44,2 49,9
Resultat før skat -0,9 13,8
Årets resultat -0,7 10,7
Status balance 107,3 84,0
Egenkapital 44,7 49,3
Antal ansatte 77 66
Kilde: CVR
Annonce

Annonce
Annonce
Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.083|instance-web04