23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Topchef efter milliardtab: Her er ingen krise

Annonce

I første kvartal landede Vestas et underskud før skat på 6,6 milliarder kroner.

Underskuddet skyldes til dels problemer i forsyningskæderne og nedskrivninger af aktiviteter inden for havvind, og dels beslutningen om at trække sig ud af Rusland. 

Alene sidstnævnte har givet engangsudgifter på 3 milliarder kroner, skriver Marketwire ifølge Finans.

Annonce

Alligevel afviser koncernchef Henrik Andersen, at den danske vindmølleproducent er i krise.

- For os som selskab, så er det ikke nogen krise, men blot en refleksion af, at vi ikke kan træffe en beslutning om at trække os ud af Rusland og ikke også gøre regnskabet færdigt. Det er nogen af de ting, man en gang imellem gør, selvom det ikke ser så pænt ud, men vi er godt konsolideret, siger Henrik Andersen til Marketwire.

Annonce

Originalartikel: https://finans.dk/erhverv/ECE13977709/vestaschef-trods-milliardunderskud-det-er-ikke-nogen-krise-for-os/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web01