23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mazak løfter sløret for nyt drejecenter

Annonce

Den japanske maskinproducent Yamazaki Mazak udvider ny sin QTE-serie med et ny drejecenter, som blev afsløret på sidste års EMO-messe.

Det har fået navnet QTE-300 MSY SG, og har en drejediameter på 695 mm og leveres med Y-akse og ekstra spindel.

Designet er kompakt, så det kan passe ind i selv små fabrikker. Alligevel er der ikke gået på kompromis med produktionskraften. QTE-300 MSY SG er udstyret med en kraftig 4.000 omdr./min., 18,5 kWh drejespindel med en indbygget motor.

Annonce

Eftersom der ikke er noget krafttab gennem mekanisk transmission, leverer den indbyggede motor mere energi under skæringen, mens vibrationer minimeres under højhastigheds-operationer for at sikre god overflade-finish og længere levetid på værktøjerne.

Annonce

QTE-300MSY SG er udstyret med en 10 tommers patron på hovedspindlen og en 6 tommers patron på den anden spindel med 6.000 omdr./min. Dertil har Y-aksen en vandring på 100 mm, og der er en fuldt kontureret C-akse som standard på hovedspindlen og som option på den anden spindel.

Annonce
Annonce
Annonce
Maskinfokus Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03