23948sdkhjf

Få overblikket: Her er borgmestrene på plads

Senest opdateret kl. 08:14.

En række af landets borgmesterposter er faldet på plads natten til onsdag.

Foreløbig har 86 kommuner fundet en borgmester.

34 borgmestre kommer fra Venstre, 33 er fra Socialdemokratiet og 11 er fra De Konservative. SF har fået to borgmestre, mens De Radikale og Slesvigsk Parti hver har fået én.

Forhandlingerne i de enkelte kommuner kan dog løbe helt frem til det konstituerende møde, som afholdes i perioden 1.-15. december. De nye kommunalbestyrelser og byråd tiltræder 1. januar 2022.

Her ser borgmesteren indtil videre ud til at være klar:

  • Allerød: Karsten Längerich (V) - genvalg.
  • Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.
  • Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.
  • Billund: Stephanie Storbank (V) - nyvalg.
  • Bornholm: Jacob Trøst (K) - nyvalg.
  • Brøndby: Kent Max Magelund (S) - genvalg.
  • Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.
  • Dragør: Kenneth Gøtterup (K) - nyvalg.
  • Egedal: Karsten Søndergaard (V) - genvalg.
  • Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - genvalg.
  • Fanø: Frank Jensen (R) - nyvalg.
  • Frederiksberg: Michael Vindfeldt (S) - nyvalg.
  • Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.
  • Frederikssund: Tina Tving Stauning (S) - nyvalg.
  • Furesø: Ole Bondo Christensen (S) - genvalg.
  • Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - genvalg.
  • Gentofte: Michael Fenger (K) - tiltrådt i maj 2021.
  • Gladsaxe: Trine Græse (S) - genvalg.
  • Glostrup: Kasper Damsgaard (S) - nyvalg.
  • Greve: Pernille Beckmann (V) - genvalg.
  • Gribskov: Bent Hansen (V) - nyvalg.
  • Guldborgsund: Simon Hansen (S) - nyvalg.
  • Haderslev: Mads Skau (V) - nyvalg.
  • Halsnæs: Steffen Jensen (S) - genvalg.
  • Hedensted: Ole Vind (V) - nyvalg.
  • Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.
  • Herning: Dorte West (V) - tiltrådt august 2021.
  • Hillerød: Kirsten Jensen (S) - genvalg.
  • Hjørring: Søren Smalbro (V) - nyvalg.
  • Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) - genvalg.
  • Hvidovre: Anders Wolf Andresen (SF) - nyvalg.
  • Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.
  • Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.
  • Ikast-Brande: Ib Lauritsen (V) - genvalg.
  • Ishøj - Merete Amdisen (S) - nyvalg.
  • Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.
  • Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.
  • Kerteminde: Kasper Ejsing Olesen (S) - genvalg.
  • Kolding: Knud Erik Langhoff (K) - nyvalg.
  • København: Sophie Hæstorp Andersen (S) - nyvalg.
  • Køge: Marie Stærke (S) - genvalg.
  • Langeland: Tonni Hansen (SF) - genvalg.
  • Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.
  • Lejre: Tina Mandrup (V) - nyvalg.
  • Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) - genvalg.
  • Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) - genvalg.
  • Læsø: Tobias Birch Johansen (V) - nyvalg.
  • Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.
  • Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - genvalg.
  • Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.
  • Norddjurs: Kasper Bjerregaard (V) - nyvalg.
  • Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.
  • Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.
  • Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.
  • Odder: Lone Jakobi (S) - nyvalg.
  • Odense: Peter Rahbæk Juel (S) - genvalg.
  • Randers: Torben Hansen (S) - genvalg.
  • Rebild: Jesper Greth (V) - nyvalg.
  • Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) - genvalg.
  • Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.
  • Roskilde: Tomas Breddam (S) - tiltrådt august 2019.
  • Rudersdal: Ann Sofie Orth (K) - nyvalg.
  • Rødovre: Britt Jensen (S) - tiltrådt marts 2020.
  • Samsø: Søren Wiese (V) - nyvalg.
  • Silkeborg: Helle Gade (S) - nyvalg.
  • Skanderborg: Frands Fischer (S) - tiltrådt april 2019.
  • Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.
  • Slagelse: Knud Vincents (V) - nyvalg.
  • Solrød: Jonas Ring Madsen (S) - nyvalg.
  • Sorø: Anne Madsen (S) - nyvalg.
  • Stevns: Henning Urban Dam Nielsen (S) - nyvalg.
  • Struer: Mads Jakobsen (V) - nyvalg.
  • Svendborg: Bo Hansen (S) - genvalg.
  • Syddjurs: Michael Stegger Jensen (S) - nyvalg.
  • Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.
  • Thisted: Niels Jørgen Pedersen (V) - nyvalg.
  • Tønder: Jørgen Popp Petersen (SP) - nyvalg.
  • Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.
  • Varde: Mads Sørensen (V) - nyvalg.
  • Vejen: Frank Schmidt-Hansen (K) - nyvalg.
  • Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - genvalg.
  • Viborg: Ulrik Wilbek (V) - genvalg.
  • Ærø: Peter Hansted (S) - nyvalg.
  • Aabenraa: Jan Riber Jakobsen (K) - nyvalg.
  • Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.
  • Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) - genvalg.

Kilder: Kmdvalg, TV 2 News og Ritzau

Kilde: /ritzau/

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Send til en kollega

0.094