Den sønderjyske opstartsvirksomhed SaltPower, som er grundlagt af Danfoss’ bestyrelsesformand Jørgens M. Clausen, er nu klar til at introducere den grønne omstilling for en ny teknologi.
Det skriver mediet GridTech.
I øjeblikket er SaltPower ifølge GridTech ved at installere sit første kommercielle anlæg hos salt-producenten Dansk Salt i Mariager med en elproducerende kapacitet på 100 kW. Sideløbende med leverancen af virksomhedens første kommercielle produkt, er udviklingen af næste generation allerede gået i gang.
Teknologien udnytter naturfænomenet osmose til energiproduktion. Ved at pumpe ferskvand og saltvand ind på hver sin side af en membran, der kun tillader ferskvandet at passere, vil osmose-processen forsøge at udligne forskellen i saltopløsning.
Læs hele artiklen fra GridTech her:
Det ferske vand vil således naturligt blive trukket gennem membranen mod den salte opløsning i et forsøg på at fortynde saltopløsningen. Det øger vandtrykket på saltvandssiden af membranen, og vandet sendes dernæst gennem en turbine, der bruges til at generere strøm, skriver GridTech.
- Sideløbende med, at vi leverer vores første kommercielle anlæg, er vi så gået i gang med at kigge på, hvordan vi kan bygge den næste generation,« fortæller SaltPowers direktør Lars Storm Pedersen til GridTech.