Koncerndirektør Rune Vabø udtaler, at dette giver en betydelig mændge arbejde og fastholdelse af arbejdspladser i Bergen. Der er p.t. Ca. 100 ansatte på fabrikken i Bergen, hvor kranerne skal bygges.
Den nye kontrakt har en værdi på næsten 20 mio. kr. Kranerne skal leveres til Samsung Heavy Industries i august 2012 og herefter monteres på en Statoil-platform, som ender på Valemon-oliefeltet i Nordsøen.
Hovedfokus hos både Munck Cranes i Norge og Munck Kraner A/S i Danmark har hidtil været international landbaseret industri. Nu håber topchefen, at mulighederne også åbner sig på offshore-markedet.
- Med denne ordre vil vi blive meget synlige. Der er specielt mange store produkter på vej i Mellemøsten og Saudi-Arabien indenfor den nærmeste fremtid, fortæller Rune Vabø.
Vabø fortæller, at markedet gradvist har bedret sig siden august 2011.
