Derudover er der indkøbt tre nye maskiner til produktionen i Liepaja, Letland; to fræsere samt en drejebænk.
- Udvidelsen sker i takt med ønsket om større fleksibilitet i leveringstiderne overfor vores kunder, udtaler administrerende direktør, Paul Busk Jensen, og forsætter:
Annonce- Vi forsøger hele tiden at skærpe vores konkurrenceevne på prisen – specielt i forhold til udenlandske leverandører samt kombinere det med god service, fleksibilitet og hurtige leveringstider. Med vores nye tiltag kan vi holde trit med disse mål – og kombinere flere løsningsforslag til vores kunder, hvad enten de ønsker store serier produceret, små eller store specielle emner samt muligheden for at ligge på lager til senere aftræk.
AnnonceRöchling Meta-Plast er måske mest kendt for deres bearbejdning i plast, men med opkøbet af Swedan i Letland er bearbejdning af stålemner blevet en mulighed for kunderne.
- Vi bliver måske aldrig en decideret metalbearbejdningsvirksomhed, men vi ønsker at give vores kunder muligheden for at samle det hele under et tag, udtaler Paul Busk Jensen.
AnnonceMetalbearbejdningen er ikke en del af den danske produktion, hvor man næsten udelukkende bearbejder i plast.
Annonce Annonce
