23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Robotter rykker ind i laboratorierne

Annonce

Der er masser af fysisk arbejde med prøvetagning på laboratorier, som sagtens kunne udføres af kollaborative robotter.

Derfor går Technicon og Mikrolab Aarhus sammen om at få de kollaborative robotter indført på laboratorierne. De to firmaer tilbyder fem forskellige standardmoduler med en Universal Robots robotarm på et modulbord.

Annonce

Parterne mener, at det kan nedbringe det nedslidende arbejde og effektivisere processerne. Det kan også skabe større ensartethed. En ekstra gevinst ved cobots er, at de gør det muligt at imødekomme voksende sporbarhedskrav.

Annonce

Mikrolab Aarhus er leverandør af laboratorieudstyr. Virksomheden leverer udstyr til en række brancher inden for kemi, olie, fødevarer, miljø, pharma og life science.

Annonce

Technicon er forhandler af blandt andet UR-robotter.

De to parter tilbyder fem forskellige moduler med en UR3e-robot på et modulbord, som let kan flyttes rundt.

Annonce
Annonce
Fremtidens Automation Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|