23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Eltronic følger med kunderne ud i verden

Det østjyske udviklingshus vil mere end fordoble omsætningen inden 2016. Det kræver lokal tilstedeværelse på et globalt marked.
Annonce

Kundelisten tæller store industrikoncerner som Vestas, Siemens, Danfoss og Grundfos, og vil Eltronic vokse videre med dem, er det et ufravigeligt krav, at man er til stede over hele verden.

Den strategi har Eltronic taget til sig, og på få år har man åbnet datterselskaber i Norge, Kina, USA, Indien, England og Polen. Og nye døtre i Malaysia og Brasilien er på vej. Det skriver Børsen.

Annonce
Vil vokse kraftigt

- Kunderne i industrien lægger et stort pres på os. Når de udflager produktion til de nye markeder, hvor væksten er størst, flytter innovationen med. Hvis vi ikke formår at følge vore kunder med ud i verden, tager konkurrenterne opgaverne fra os, siger Lars Jensen, administrerende direktør for Eltronic, til Børsen.

Annonce

På får år er virksomhedens geografiske profil ændret markant. For tre år siden foregik 90 % af aktiviteterne i Danmark – i dag er det tal nede på 40 %.

Målet med udflytningen er da også ganske klart – Eltronic skal vokse markant. I perioden 2011-2016 skal omsætningen stige fra 160 mio. kr. til 400 mio. kr., og medarbejdertallet skal øges fra 160 til 400.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04