23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Hirtshals satser på endnu en rig-renovering

1. juni ventes boreriggen Mærsk Giant at lægge til i Hirtshals for at gennemgå en omfattende renovering. Nu øjner den nordjyske by endnu en ordre.
Annonce

Det er den anden Mærsk-rig, der skal renoveres i Hirtshals, men det danske olieselskab kan være villig til at lægge endnu en ordre i byen.

- Det er på tale. Mærsk har tre rigge mere, der skal renoveres. Den ene går til Esbjerg, men vi ved ikke noget om de to andre. Vi skal skrue et tilbud sammen, der kan matche andre tilbud, siger Per Jeppesen, talsmand for Offshore Base Hirtshals, til Nordjyske Stiftstidende.

Annonce
Flere opgaver til underleverandører

Han kan samtidig melde om godt nyt for de underleverandører, der bliver en del af Mærsk Giant-renoveringen.

Annonce

Normalt vil en sådan renovering nemlig betyde, at 10-15 % af opgaverne ender hos lokale underleverandører, men Per Jeppesen forventer, at det tal denne gang ender på 20-25 %.

Annonce

Mærsk Giant skulle oprindeligt have anløbet Hirtshals i løbet af foråret 2012, men projektpartnerne arbejder nu med en dato, der hedder 1. juni. Per Jeppesen understreger dog, at den dato både kan blive rykket frem og tilbage.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|