23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bladt: Fremtiden bliver også flydende

Bladt Industries forventer en fremtid, hvor flydende vindmøllefundamenter kommer til at fylde mere og mere.

Den danske leverandør af offshore vindmøllefundamenter Bladt Industries forventer en fremtid, hvor flydende vindmøllefundamenter får en central rolle.

Det forklarer virksomhedens salgsdirektør Nils Overgaard.

- Hvis du kigger 10 år frem, så vil det til den tid i høj grad handle om flydende fundamenter til vindmøller, og den udvikling er Bladt Industries naturligvis også opmærksom på, siger Nils Overgaard med henvisning til, at de gunstige havområder med både lav vanddybde og god vind er ved at være optaget.

Afgørende samarbejde

De manglende havpladser giver på længere sigt en udfordring, når ambitionen fra både politikere og industri er en 20-dobling af effekten fra havvindmøller i Europa frem mod år 2050.

- Men bare indenfor de næste fire-fem år vil vi se en mangedobling af markedet på traditionelle fundamenter i forhold til, hvad vi havde troet, siger Nils Overgaard, der peger på, at samarbejde på tværs i branchen er helt afgørende, hvis ambitionerne skal indfries og den såkaldte "cost of energy" fra havvindmøller fortsat skal falde og holdes så lav som mulig.

- Vi er i industrien enormt gode til at samarbejde, og det er også nødvendigt, for vi er alle afhængige af en effektiv supply chain. Derfor er vi også nødt til at kigge ud i verden, når det handler om at finde de bedste løsninger, siger han med henvisning til, at udvikling og innovation af supply chain på havvindmølleområdet rækker langt ud over Danmarks og Europas grænser.

For det bliver en gigantisk udfordring at producere og udvikle de fundamenter, der skal til for at indfri ambitionerne.

- Udviklingen lige nu handler i høj grad om at opskalere produktionen af fundamenter til at følge med markedsudviklingen, og det er en udfordring, for på sigt er kapaciteten i produktionen en stor udfordring, siger Nils Overgaard.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web04