23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Roblon optimistisk efter Senvion-salg

Den nordjyske virksomhed kom i klemme, da vindmølleproducenten Senvion i foråret erklærede sig for insolvent.

Roblon havde nemlig via sit svenske datterselskab indgået en treårig kontrakt om levering af kompositmateriale til Senvion. Derfor måtte man i april komme med en voldsom nedjustering.

Mandag blev dele af Senvion solgt til Siemens Gamesa, blandt andet koncernens vingefabrik Ria Blades, der har hjemme i Portugal. Og det giver optimisme hos Roblon.

- Ledelsen i Roblon finder Senvions frasalg til SGRE positivt. Der afventes imidlertid mulighed for at få afholdt møde med ny ejer af Ria Blades og frasolgt del af Senvion-koncernen for at høre om deres planer med opkøbet. Det er fortsat uafklaret, om der bliver tale om at genoptage det forretningsmæssige samarbejde, skriver Roblon i en fondsbørsmeddelelse.

Roblon indgik den 2. september 2019 en standstill aftale med Senvion, der udløb den 4. oktober 2019. Ifølge aftalen undlod Roblon at igangsætte eventuelle yderligere juridiske tiltag overfor Senvion-koncernen, mens den tyske koncern til gengæld havde anerkendt Roblons fremsatte krav om kompensation på 3,6 mio. dollars.

På trods af de optimistiske toner forventer Roblon stadig en omsætning i 2018/2019 på 270 mio. kr. og et resultat før skat på -20 mio. kr.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.159