23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Kunne ikke stoppe skrotbrand

Annonce

Fredag opstod der brand i en stor bunke metalskrot på industrihavnen i Frederiksværk, og først lørdag var ilden slukket.

Det var en række ekstraordinære omstændigheder, der gjorde, at branden udviklede sig, forklarer direktør for Kvistgaard Jern & Metal, Allan K. Nielsen, til Frederiksborg Amts Avis.

Annonce

Virksomhedens eget beredskab opdagede nemlig branden, og var også hurtigt over den.

- Vores beredskab virkede sådan set 100 pct. Folkene er på sagen indenfor få minutter med maskiner og brandslukning og har næsten klaret det. Branden er 90 pct. slukket, men når aldrig at blive det helt på grund af vinden. Det var den værste faktor i ligningen, for vinden blæser så meget ilt ind i bunken, at ilden får fat, og så løber det stærkt. Der træffer folkene så den rigtige beslutning og ringer 112, siger Allan K. Nielsen Frederiksborg Amts Avis.

Annonce

Skrottet var såkaldt formateriale, og Allan K. Nielsen forklarer, at det kan være alt fra et lille batteri til en glemt klud med olie, der kan have startet branden.

Heller ikke politi eller beredskab har endnu et bud på, hvorfor branden startede.

Annonce

Originalartikel: https://sn.dk/Halsnaes/Direktoer-Skrotbrand-var-ekstraordinaert-uheld/artikel/869671

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|